top of page

Jak pracuj?

Náš dnešní zdravotní stav je podle mého názoru takovou komplikovanější verzí součtu všeho, co se nám kdy stalo. Symptomy pak zahrnují jak fyzické bolesti, orgánové poruchy, tak i různé psychické projevy. Proto Terapii zahajuji podrobnou anamnézou historie klienta - všechny úrazy, onemocnění, operace, jizvy, porody - zkrátka veškerá traumata.

Pokud si například zlomíme ruku,  náš mozek se snaží chránit tkáně kolem zranění před dalším poškozením - kolem kostního lomu “ztratíme” některý ze svalů, který v oblasti zajišťoval pohyb. Tělo pak hledá možnost, jak deficti v oblasti nahradit - může to být v samotné ruce, ale klidně i na druhé straně těla. Tím vznikají kompenzační mechanismy, které mění pohybové stereotypy, potenciálně způsobují bolest, a které většinou přetrvávají i po zahojení původního úrazu.  Těchto kompenzací z jednoho místa může být mnoho. Pokud máme úraz jeden, naše tělo má velkou kapacitu a prostor, jak si deficit nahradit, ale s přibývajícím věkem a dalšími traumaty tato kapacita klesá. Během vyšetření a terapie se tak snažím tzv. najít původní příčiny, která působí jednotlivé obtíže a obnovit původní funkci organismu. 

Jaké používám techniky?

Několik let jsem pracoval výhradně jako manuální terapeut/chiropraktik, v pozdějších letech jsem užíval hlavně techniky fasciální manipulace. Od roku 2022 jsem ale začal prodělávat pomalou (v roce 2023 už rychlou)  proměnu do úplně jiného přístupu. V současné době tak pracuji hlavně s technikami PDTR a aplikované kineziologie.

Ve zkratce to znamená, že už pracuji výhradně s receptory.

Naše tělo je schopno rozeznat a informovat mozek o pomalé a rychlé bolesti (např. zlomenina a bodnutí)/napětí ve svalech/zvuku/zraku etc. Při úrazech, operacích a jiných traumatech je úkol těchto receptorů mozek informovat o povaze poškození v dané oblasti a mozek pak na základě těchto informací volí určitě kompenzace, aby se zraněné místo nezatěžovalo a mohlo se hojit. Např. vytočený kotník do zevní rotace a kulhání po úrazu vazů v hleznu nebo posunutí čelisti a její změna pohybu po trhání osmiček. Problém je, že zejména u velkých úrazů nebo operací se tyto informace neupraví na původní úroveň. Mozek má tady stále pocit, že by měl oblast chránit. A v reálném čase to zajišťuje pomocí náhradních pohybových stereotypů - tedy úpravy napětí různých skupin svalů a dalších měkkých tkání. Místo, s kterým klient přichází jako problematickým je proto často jen kompenzace starého zranění klidně v úplně jiné oblasti. Mnoho těchto kompenzací všichni známe, jen jsou považovány za běžná a přisuzováný k životnímu stylu. Např. předsun hlavy, nohy do x etc. Ve skutečnosti se ale jedná v majoritě případů o tento mechanismus. Problematické pro nás pak může být jít z kopce/do kopce/sedět rovně/spát na boku… Symptomy může zhoršovat prakticky cokoli. Můj úkol je najít poškození, které vedlo k těmto omezením a vadné informace v receptorech upravit na původní hodnotu. Zní to kosmicky, ale to je P-DTR. Pro mě je to zdaleka nejpokročilejší metodika, s kterou jsem se zatím potkal. Protože pokud svou práci udělám správně, mohu nejen trvale odstranit bolest, ale změním celý pohyb těla a jeho fungování. Mohu člověku umožnit znovu se hýbat a dělat to lépe.  A hlavně předejít dalším úrazům a operacím, ke kterým by tyto kompenzace nakonec velmi pravděpodobně vedly. Stále častěji se mi i daří řešit i všemožné orgánové poruchy a nemoci, které tyto obtíže často provází. Snažím se být každým dnem ladnější a efektivnější v tom, co dělám. Abyste pokaždé odcházeli s větší změnou, potěchou i porozuměním svého těla a duše. V této metodice ale více než kdy dříve platí, že je každý klient individuální. Že po jedné terapii nedojde ke zlepšení tak není známka toho, že přístup nefunguje, ale že potřebuji proces přehodnotit a udělat to příště jinak. Je to složitější, ale nevolil bych tuto cestu, kdyby mi nedávala největší význam. Pokud na to totiž přijdeme, máte už to na život. Proto se snažím lidi motivovat aby ve mne vložili svou důvěru a počítali s více terapiemi.

Počet terapií a jejich četnost:

Ideálně prosím počítejte s alespoň 3 terapiemi. Pokud přicházíte s výraznou/dlouhodobou bolestí, problém je už většinou docela komplexní a vyžaduje to práci a pátrání ⛑ Samozřejmě se nám může podařit to vyřešit i rychleji, ale není to pravidlo.

Další informace o cenách a všemu potřebnému k návštěvě v záložce Objednat se

Absolvované kurzy:

2024 v procesu - P-DTR foundations + Intermediate (Lisbon)

listopad 2023 - Neurokinetic therapy III (NKT)

září 2023 - Neurokinetic therapy II (NKT)

listopad 2022 - Neurokinetic therapy I (NKT) 

říjen 2021 - Diagnostika a terapie skolióz - multidisciplinární přístup (Rehaeduca)

září 2021 - Stecco, fasciální manipulace II (Rehaeduca)

červenec 2021 - Stecco fasciální manipulace I (Rehaeduca)

červenec 2021 - Ultrazvuk v praxi fyzioterapeuta, specializace urogynekologie (Rehaspring)

červenec 2021 - Fyzioterapie u dysfunkce pánevního dna a intontinence (Rehaspring)

červen 2021 - Kurz dry needle - suchá jehla (Fyziotrek)

červen 2021 - Metoda 3x3 pro fyzioterapeutky (Škola pánevního dna)

červen 2021 - Endometrióza - dymenorea - sterilita v ambulanci fyzioterapeuta (Rehaspring)

květen 2021 - Reiki I (Blanka Heltová)

květen 2021 - Poporodní diastáza - prevence, vyhodnocení, terapie (Rehaspring)

květen 2021 - Fyzioterapie a mezioborové přístupy v těhotenství a po porodu (Rehaspring)

duben 2021 - Kurz tapingu - performance (Rock-Tape.cz)

duben 2021 - Kurz tapingu - basic (Rock-tape.cz)

únor 2021 - ComplexCore - ramenní kloub - stabilita a impingement

únor 2021 - ComplexCore - osa dolní končetiny a poranění křížového vazu

únor 2021 - Rockfloss - flossing (Rock-tape.cz)

únor 2021 - Rockpods - aktivní baňkování (Rock-tape.cz)

říjen 2021 - Viscerální manipulace 1 

leden 2021 - Hawkgrips - Level1: IASTM Fundamentals (Grastonova metoda)

září 2020 - Temporomandibulární dyfunkce (Rehamil)

únor 2020 - Interakce farmakoterapie a fyzioterapie (Rehaeduca)

leden 2020 - Koordinačně - zátěžová kinezioterapie - část A (Rehaeduca)

březen-červen 2019 - Metoda Ludmily Mojžíšové kompletní ABCD (Rehamil)

září 2019 - Dornova metoda plus. a Breussova masáž (Prouzovi)

únor 2019  Intenzivní kurz fyzikální terapie - část B (Urban, Poděbradský)

únor 2019 - Intenzivní kurz fyzikální terapie - část A (Urban, Poděbradský)

leden 2019 - Jógová terapie - krční páteř a rameno (Rehamil)

lstopad 2018 - Jógová terapie - základní část (Rehamil)

červen 2018 - Kongres Pohyb a zdraví, 3D Fitness

květen 2015 - Taping ve fyzioterapii (UK FTVS)
únor 2014 - Kurz sportovní masáže (UK FTVS)

bottom of page